Riedučių sportas

Riedučių sportas | Istorija

rieduciu sportas vaikamsVažinėtis riedučiais yra linksma, tačiau keliauti jais – kažkas naujo. Važinėjimasis riedučiais pamažu tampa ne tik pramoga, bet ir sportine veikla daugelyje pasaulio šalių, tarp kurių – ir Lietuvoje. Riedučių sportas prasidėjo Jungtinėse Amerikos Valstijose II Pasaulinio karo įkarštyje. Tuomet, kai buvo bandoma išvengti visuotinės panikos ir nukreipti dėmesį nuo karo siaubų – žmones gelbėjo riedučiai, rašo Wikipedia. Ir ne tik kaip pramoga, bet ir kaip geras būdas sutaupyti ir mažiau naudotis automobiliais.

Žmones ribojo tik kiek didelis John Joseph Merlin išrastų riedučių metalinių ratukų svoris, kuris neleido išvystyti didesnio greičio ir judėti lengviau. Kiek užtruko iki kol šią problemą 1884 metais išprendė Levant M. Richardson, sukurdamas rutulinius ratlankius naujos transporto priemonės ratukų guoliams – sumažinti trinčiai ir suteikti didesnę judėjimo laisvę riedutininkams.
Tačiau tai riedučių entuziastų nesustabdė.
1935 – 1960s Pirmoji ir viena didžiausių užfiksuotų populiarumo bangų Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Pamažu ši kultūra išaugo į masinius susibūrimus. Žmonės jungėsi į komandas ir rengė įvairias varžybas pagal susikurtas taisykles. Atsirado ir pirmosios specialiai šiam sportui suprojektuotos ovalo formos aikštelės, įrengtos atitinkamų distancijų trasos. Riedučių sporto bendruomenė sparčiai augo. Nebuvo svarbus nei amžius, nei finansinė padėtis – riedučius turėti galėjo bene kiekvienas.

Riedučių sportas Lietuvoje1902 Čikagos Koliziejuje buvo atidaryta didžiulė arena, skirta išskirtinai riedučių sportui. Renginyje dalyvavo per 7000 entuziastų. Nuo tos akimirkos Čikaga yra laikoma Transkontinentinio riedučių sporto gimtine.
1937 Buvo įkurta Riedučių sporto asociacija, kuri suorganizavo rekordinį skaičių veiklų riedučių mėgėjams bei profesionalams, tam pramoga virto profesionaliu sportu, kuriuo tuo metu užsiiminėjo bene visa Amerika.

Tai buvo riedučių aukso amžius.
Ko gero 1970-ieji bus tie įsimintini metai Rolling skates (liet. riedučiai) istorijoje, kuomet ratukai ant kojų taip puikiai derėjo disko šokių aikštelėje. Įprastus ir palyginti sunkius riedučius keitė poriureniniai, kurių lengvumas ir mažesni ratukai leido lengviau judėti ir net koją pakelti disco aikštelėje. Už šį išradimą 1981 Scott Olson, ko gero, ilgai dėkojo ne vienas.
1818 Berlyne riedučiai buvo panaudoti net Baleto pasirodyme.

Lietuva ir riedučių kultūros dominavimas Vingio parke.

riedučių sportas vaikamsRiedučiai Lietuvoje atgimė prieš keletą metų ir drąsiai galima teigti, kad riedučių sportas įgavo milžinišką pagreitį ir nežada sustoti. Žmonės atranda apčiuopiamą šio sporto naudą fizinei formai bei emocinei būsenai ir dažnai renkasi kaip alternatyvą treniruotei salėje ar kaip puiku būdą praleisti laiką su šeima.
Vingio parkas būtų ta vieta, kur galima sutikti daugiausiai žmonių, judančių ratukų pagalba. Ne tik papramogauti susitikusių vietinių jaunuolių, daugybę šeimų su pačiais mažiausiais entuziastais, bet ir iš kaimyninių miestų ir net šalių atvykusių svečių. Čia vyksta ir organizuotos treniruotės, buriasi kasmet vis augančios riedučių sporto bendruomenės. Tiems, kurie tik nori išbandyti šią veiklą, čia pat yra lengvai pasiekiama jų nuoma, kurios kaina nesiekia 10 eurų.
Abejingais lieka nedaugelis. Dažniausiai vieną kartą pabandžius nesinori sustoti – dar geriau, jei pavyksta su savais riedučiais dar ir namo parvažiuoti.

Close Menu